Odnawialne źródła energii w domu - energia słoneczna

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w domu może znacznie obniżyć koszty eksploatacji, a także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Przede wszystkim, myśląc o budowie domu ekologicznego, powinniśmy zadbać o elementy pasywne. Ważne jest tu ocieplenie domu, izolacja dachu, zastosowanie odpowiednich okien i drzwi, a także usytuowanie budynku względem stron świata. Od północy budynek powinien być szczelnie oddzielony od otoczenia, od południa - pełny okien, żeby zimą pobierać jak najwięcej energii ze słońca.


źródło: http://blog.xella.pl/budujemy/entry/zwiedzanie_domu_pasywnego

Energia słoneczna

Mówiąc o wykorzystaniu energii słonecznej, przede wszystkim mamy na myśli kolektory słoneczne, czyli systemy zamieniające energię słoneczną w ciepło. Kolektory służą do ogrzewania wody użytkowej, pomieszczeń czy basenów i odpowiednio zaprojektowane mogą pokryć 90-100% zapotrzebowania na wodę latem oraz 60-70% zimą.

Dla czterech osób, aby w pełni zapewnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, należy zainstalować 2-3 kolektory i zbiornik na 300 litrów, jest to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Więcej na ten temat: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic988241.html

Zasada działania kolektorów słonecznych
Zasada działania kolektorów słonecznych. Źródło: http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/kolektor-sloneczny/

Zainstalowane kolektory słoneczne
Zainstalowane kolektory słoneczne. Źródło: http://www.systemy.instalacyjne.pl/najnowszy_numer_05_2006.htm

Energia słoneczna może być też wykorzystana przez panele słoneczne, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Koszt podstawowej instalacji to 20-30 tysięcy złotych. Niektórzy twierdzą, że zwraca się to po 5 latach, ale niestety wtedy trzeba już wymienić niektóre elementy, więc się wyrównuje. Jeżeli chcemy zainstalować płyty fotowoltaniczne to lepiej poczekać jeszcze kilka lat, gdyż naukowcy twierdzą, że udało im się utworzyć baterie przetwarzające dwa razy więcej energii słońca (32%).

2 komentarze:

dolar pisze...

Agen Terpercaya

Anita Prokop pisze...

Jeśli można mieć teraz prąd w domu za darmo ze słońca to czemu z tego nie korzystać? Wśród moich znajomych to już większość ma taką instalacje. I teraz jeszcze myślą o dokupieniu magazynu energii, a na https://fiberlink.pl/fotowoltaika/blog/jaka-pojemnosc-powinien-miec-magazyn-energii-dla-domu-jednorodzinnego/ można się dowiedzieć jaką on powinien mieć pojemność aby był wystarczający na potrzeby danego domu i jego mieszkańców.

Prześlij komentarz

 
Odnawialne źródła energii w domu - energia słoneczna
Real Estate © 2010 Template design by Justinwoodie.com. Powered by Blogger.